Straż Miejska w Tczewie
Witamy w serwisie Straży Miejskiej w Tczewie. Dzisiejsza data: wtorek, 18 czerwca 2019 roku, godz. 14:49
 

Komunikat specjalny: Chcesz dokonać zgłoszenia związanego z działaniami szkodliwymi, złamaniem prawa, porządku publicznego, itp lub masz jakieś uwagi? Zapraszamy na naszą stronę specjalną.

25- lecie Tczewskiej Straży Miejskiej

Data dodania: środa, 05 października 2016 roku

25- lecie Tczewskiej Straży Miejskiej

Tczewska Straż Miejska działa już od 25 lat. Przez ten czas zwiększył się zakres działania straży, ale dzięki niej zmienił się też Tczew.
Jubileusz był okazją do przypomnienia początków tej formacji w Tczewie i wręczenia nagród prezydenta miasta dla najbardziej wyróżniających się funkcjonariuszy. Strażnicy podziękowali tym, którzy najbardziej wspierają ich działania.
Uroczystość odbyła się w Domu Przedsiębiorcy.
Jak przypomniał Andrzej Jachimowski, komendant Straży Miejskiej w Tczewie, początki tej formacji sięgają XVII w. Wówczas w Warszawie powołanych zostało 20 strażników miejskich. Historycznym akcentem uroczystości była wizyta strażnika miejskiego z Gdańska w dawnym stroju.
- 20 września 1990 r. Rada Miejska w Tczewie podjęła uchwałę w sprawie powołania Straży Miejskiej. Formacja zaczęła funkcjonować rok później, na podstawie rozporządzenia ówczesnego prezydenta Tczewa – Ferdynanda Motasa – przypomniał Andrzej Jachimowski, komendant Straży Miejskiej.
Wówczas straż liczyła 10 osób, dzisiaj to 26 strażników i 13 pracowników cywilnych zatrudnionych głównie do obsługi monitoringu.
Pierwszym komendantem tczewskiej straży był nieżyjący już Jerzy Wojszwiłło, który tę funkcję pełnił przez 17 lat.
Za założycieli tczewskiej policji municypalnej uważani są Zenon Odya (wówczas przewodniczący Rady Miejskiej), Ryszard Brucki i nieżyjący już Jerzy Jaśkowiak.

Tczewska Straż Miejska ma bardzo szeroki zakres działań związanych przede wszystkim z utrzymaniem porządku, ale także bezpieczeństwa w mieście. Ściśle współpracuje z policja, czego przykładem są wspólne patrole – ewenement w skali kraju. Od trzech lat działają dzielnicowi strażnicy miejscy, którzy są najbliżej codziennych problemów mieszkańców i najszybciej reagują na wszelkiego rodzaju uwagi i skargi. Ważne są też zajęcia profilaktyczne z dziećmi i młodzieżą tczewskich szkół, podczas których uczniowie uczą się bezpiecznych zachowań i właściwych reakcji wobec zagrożeń. Straż Miejska działa przez cała dobę. 52 kamery monitoringu pozwalają obserwować niemal wszystkie dzielnice miasta. Nasza straż współpracuje z Aresztem Śledczym w Starogardzie Gd., dzięki czemu osadzeni wykonują prace porządkowe na rzecz Tczewa.
W ubiegłym roku Straż Miejska otrzymała z rak wojewody pomorskiego, Certyfikat standaryzacji i certyfikacji. Dokument potwierdza, że Straż Miejska w Tczewie jest jednostką spełniającą wymogi opracowane przez pomorskich specjalistów, a co za tym idzie jest strażą skuteczną, sprawną i dobrze zarządzaną. Tczewska straż jest jedną z zaledwie pięciu w kraju spełniająca wymogi certyfikatu.
- Dziękuję wam za dobrą pracę – powiedział Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa. – Efekty waszych działań są widoczne na ulicach. Doceniają to także mieszkańcy, o czym może świadczyć ubiegłoroczna próba zebrania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie likwidacji straży. Niewiele tych podpisów wówczas zebrano. Życzę Wam ,abyście zawsze byli potrzebni mieszkańcom.
Uroczystość była okazja do wręczenia strażnikom nagród i gratulacji oraz podziękowania wszystkim tym, którzy współpracują ze Strażą Miejską, m.in. zarządowi miasta, Komendzie Powiatowej Policji w Tczewie, Aresztowi Śledczemu w Starogardzie Gd., radnym.
M.M.

Cofnij się wstecz  |  Powrót na stronę główną  |  Drukuj ten artykuł

Andrzej JachimowskiAndrzej Jachimowski
Komendant Straży Miejskiej w Tczewie, wykształcenie wyższe. Zatrudniony w straży od 27.11.2007r.

Ryszard WegieraRyszard Wegiera
Z-ca Komendanta Straży Miejskiej w Tczewie, wykształcenie wyższe. Zatrudniony w straży od 15.04.1996r.

Jarosław StachowiczJarosław Stachowicz
Kierownik Referatu Straży Miejskiej, wykształcenie wyższe. Zatrudniony w straży od 01.04.1997r.

Zbigniew ModerZbigniew Moder
Kierownik Referatu Monitoringu i Wykroczeń Straży Miejskiej, wykształcenie wyższe. Zatrudniony w straży od 01.04.1997r.

Zobacz całą strukturę organizacyjną kliknij tutaj.

Komunikat

Data nadania: piątek, 26 kwietnia 2019 roku
Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2018r. o ochronie danych osobowych przetwarzanych w związku z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości, Komendant Straży Miejskiej w Tczewie, zarządzeniem nr 1/2019 z dnia 23.04.2019r. wyznaczył inspektora danych. Wyznaczoną osobą na to stanowisko jest Pani Adriana Głuchowska, adres poczty elektronicznej – inspektor@um.tczew.pl
Całość ogłoszenia  |  Zobacz więcej ogłoszeń

© 2008 Straż Miejska w Tczewie
Strona główna  |  Aktualności  |  Akty prawne  |  Zgłoszenie interwencji lub uwagi  |  Struktura  |  Ogłoszenia i komunikaty